Partnerzy

PolecamySTATYSTYKI


Odwiedzin:
Dzisiaj:
On-line:
  84090
  13
  1

Administracja

Krótka charakterystyka metali używanych w produkcji biżuterii.

złoto | srebro | platyna
samorodek zlota
 
 

Symbol chemiczny Au.

W stanie czystym złoto jest metalem jaskrawożółtym, bardzo miękkim, ciągliwym i kowalnym ( z 1 kg złota można uzyskać bardzo wytrzymały drut o długości 2 000 m). Jest łatwe do polerowania. Przypomina twardością ołów; można je łatwo krajać nożem. Złoto jest bardzo dobrym przewodnikiem elektryczności; nie ulega korozji. Blask i połysk zachowuje bardzo długo a pod wpływem warunków atmosferycznych nie rdzewieje i nie pokrywa się nalotem.

W przyrodzie występuje w postaci piasku, blaszek, łusek , mniejszych lub większych grudek- samorodków. Spotykamy go w skałach magmowych i żyłach kwarcowych. Otacza nas, ale w ilościach śladowych. Woda morska zawiera 0,01 mg złota na 1 metr sześcienny. Śladowe ilości złota znajdują się również w płatkach owsianych, orzechach laskowych, oraz organizmach żywych. W Polsce wydobywano niewielkie ilości złota na Śląsku, w okolicy Legnicy i Złotogóry, jak również w Złotym Stoku k. Płocka.

W jubilerstwie nie stosuje się czystego złota ze względu na jego miękkość a jedynie STOPY złota.

Złoto jest czystym pierwiastkiem (24 karaty), który - w zasadzie - w czystej formie, w biżuterii, nie istnieje. Biżuteria 18-karatowa zawiera 75% złota oraz 25 %; srebra, miedzi albo innych metali. 14-Karatowa - ma w sobie 58,5% złota w stopie plus srebro, miedź. Owe "inne metale" są ściśle określone w prawie probierczym, więc nie wszystko można zmieszać ze złotem, ponieważ wszelkie wyroby straciłyby wartość. Dlatego świat umówił się, że przedmioty jubilerskie mogą być: 23, 21,18,14,12, 10, 9, 8 - karatowe.

     
 
 

Symbol chemiczny Ag.

Srebro jest miękkie, ciągliwe i kowalne umożliwiając łatwe formowanie go w różne kształty oraz wyciąganie w cienkie druty i folie, dlatego już od starożytności używane jest do wyrobu biżuterii i ozdób. Jest jednym z najlepszych przewodników ciepła i elektryczności.

W powietrzu na powierzchni stopniowo matowieje wskutek powstawania na powierzchni ciemnego nalotu - siarczku srebrowego (na skutek zanieczyszczenia powietrza - siarkowodór).

W przyrodzie występuje w stanie rodzimym w postaci samorodków bądź ziaren, choć można go spotkać w postaci skupieni nitkowych lub dendrytycznych (drzewiastych) oraz w licznych związkach chemicznych.

Ze względu na specyficzne właściwości fizyczne i chemiczne srebro, jego stopy i związki chemiczne znajdują liczne zastosowania w przemyśle, elektrotechnice, fotografii i ...oczywiście biżuterii.

     
 
 

Symbol chemiczny Pt .

Jest najrzadszym i najbardziej cenionym metalem szlachetnym. Jest obojętna chemicznie i odporna na korozje.

Występuje w zasadowych skałach magmowych w stanie rodzimym lub w postaci stopów i związków międzymetalicznych. Towarzyszy zwykle rudom innych metali, głównie miedzi Cu i niklu Ni, gdzie ziarna platyny są zbyt małe, aby je zobaczyć gołym okiem.Może występować we wtórnych złożach okruchowych w piaskach i żwirach rzecznych oraz żyłach polodowcowych. Zwykle w postaci ziaren, rzadko samorodków.

PLATYNOWCE

PALLAD metal stosowany głównie w jubilerstwie jako dodatek do stopu białego złota i platyny, celem nadania jej jaśniejszej barwy, żywszego połysku, oraz większej twardości.

IRYD dodany do platyny powoduje jego utwardzenie ( utwardza końcówki w stalówkach piór)

ROD barwą i połyskiem przypomina aluminium, bardzo twardy o dużym połysku. Używany w jubilerstwie do pokrywania powierzchni złotych, srebrnych, które powoduje utwardzenie i zabezpieczenie np. powierzchni srebrnych przed czernieniem, lub zmianę barwy na powierzchni złotej. Tzw. RODOWANIE metodą galwaniczną.

 


Copyright © 2011 by KARAT - Dobre Miasto | Darmowy Hosting | Apycom |